Eko Taras
Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Zespół: Bogusław Barnaś, Damian Szyjka, Dominik Karaś, Paulina Dobrzańska
Wizualizacje & Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Lokalizacja: Polska południowa
Data: 2014
Powierzchnia: 25 m2
Klient: Prywatny
Projekt zadaszenia tarasu dla Eko Domu
Zadanie projektowe polegało na stoworzeniu przyjaznej przestrzeni wypoczynkowej w obszarze tarasu przydomowego, przyległego do strefy salonu, hallu oraz sypialni głównej. Inwestor prosił o skupienie się na kwestii zacienienia, zostawiając jako opcję funkcję ochrony przed letnimi deszczami.
W fazie przedprojektowej zdefiniowane zostały wytyczne wpływające na kształt formy takie jak powierzchnia zacieniania oraz otwarcia widokowe. Po ustaleniu obszaru przeznaczonego na miejsce wypoczynku przeprowadzona została analiza nasłonecznienie. Zsumowane promienie padające na wybraną płaszczyznę od maja do października dały obraz przestrzeni, która powinna zostać wypełniona formą, aby uzyskać pożądane zacienienie. Jej tworzenie podyktowane zostało również krajobrazem otaczającym dom. Konieczne było zachowanie pięknego otwarcia widokowego w kierunku zachodnim.
Zaprojektowany obiekt nie stara się konkurować z istniejącym domem, ale stworzyć lekką, skontrastowaną formę podnoszącą wartość przestrzeni, spełniającą powierzone mu zadanie. Zastosowane elementy drewniane, prętowy ruszt konstrukcyjny i czysta tafla szkła prowadzą dialog z otaczającym krajobrazem, najbliższym otoczeniem domu i wybranym przez właścicieli wyposażeniem wnętrza. Projekt jest połączeniem prostych, naturalnych, znanych od lat materiałów ze współczesnymi technologiami projektowymi i technikami produkcji. W projekcie zastosowano również rozwiązania funkcjonalne i ekologiczne podnoszące komfort użytkowania. Aby utrzymać czystość formy zastosowano minimalistyczne ukryte za dnia oświetlenie w postaci zatopionych w tafli szkła diod led. Ukłonem w stronę ekologicznych pasji inwestora jest wzbogacenie zastosowanie fotowoltaicznego szkła, które łączy pierwotne założenia z możliwością gromadzenia energii słonecznej na potrzeby obiektu czy budynku. Fotowoltaika w postaci bazowych modułów może zostać również zaimplementowana do drewnianych elementów tworzących ażur dachu, podnosząc jeszcze ilość gromadzonej energii.
Wzór tworzący formę został wygenerowany tak aby zachować możliwość podziwiania okolicznego krajobrazu naturalnego. Drewniane elementy zostały obrócone tak aby zasiadając w fotelu w salonie czy przy znajdującym się na tarasie stole ciągle mieć jak największe otwarcie widokowe. Znajdując się w tych miejscach widzimy wyłącznie najkrótszy bok elementu drewnianego, jednocześnie ciągle pełnią one swoją funkcję zacieniającą.
Minimalistyczną konwencję dopełnia detal okapu szklanego daszku. Odwodnienie, w przeciwieństwie do tradycyjnych praktyk, zostało zaprojektowane poprzez odejmowanie, a nie dodawanie do istniejącej formy stanowiącej dach. Rynny zastąpiono delikatnymi rowkami wygrawerowanymi w tafli szkła. W miejscu rur spustowych znajdują się delikatne nacięcia ulokowane tak aby współgrać z rozstawem konstrukcji. Widok spadających kropel deszczu współgrać będzie z płynną formą obiektu.