Dom Eko

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś
Wizualizacje i Grafika: BXBstudio Bogusław Barnaś
Współpraca: Dominika Ropek
Konsultacje: Wiesław Ziembla
Lokalizacja: Polska Południowa
Data: 2012
Powierzchnia: 212 m2
Klient: PrywatnyBXBStudioBXBStudioEco house to dom zlokalizowany w malowniczym krajobrazie objętym specjalną ochroną Natura 2000. Działka sąsiaduje z lasem bukowo-dębowym, stadniną koni oraz rozległymi łąkami i terenami rolnymi.

Budynek zaprojektowany został w taki sposób aby zoptymalizować straty i zyski energii. Jest on obiektem energooszczędnym nie tylko technologicznie - ze względu na zastosowane instalacje techniczne ale również poprzez przemyślaną formę architektoniczną która współgra z naturą. Symulacje kąta padania promieni słonecznych pozwoliły rozmieścić pomieszczenia, przegrody szklane i podcienie w taki sposób aby w okresach zimowych dawały ciepło a w okresach letnich nie przegrzewały wnętrza. Elewacja północna nie tylko jest pozbawiona okien ale również jest “osłonięta” pomieszczeniami “izolatorami” takimi jak garaż, pomieszczenie gospodarcze czy garderoba.

Budynek zostanie wybudowany w systemie Izodom. Jest to system oparty na pustakach styropianowych o wysokich parametrach termoizolacyjnych. Również płyta fundamentowa zostanie wykonana w systemie Izodom, która zminimalizuje straty ciepła.

Dom zostanie wyposażony w instalację gromadzenia wody deszczowej o pojemności 1000m3 wykorzystywanej do nawadniania przydomowego ogrodu oraz do celów sanitarnych. Woda zostanie pozyskana z dachu domu oraz z oplatającego dom drenażu.

Zostanie zainstalowany kolektor powietrzny do ogrzewania CWU (ciepłej wody użytkowej) i częściowo do nagrzania pomieszczeń poprzez sprzężenie kolektora z wentylacją mechaniczną.

Dom zostanie wyposażony w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepłego powietrza do 70%, z kolei nieodzyskane ciepłe powietrze (ok. 30%) zostanie wykorzystane do podgrzania wody użytkowej redukując straty ciepła do zaledwie ok. 10%.

W strefie salonu gdzie wysokość pomieszczenia przekracza 5m wykonany będzie system transportu ciepłego powietrza z górnych cieplejszych do dolnych chłodniejszych partii wnętrza.

Instalacje zostaną zintegrowane inteligentnymi urządzeniami sterującymi. Czujniki temperatury rozsiane po całym domu w poszczególnych strefach – garażu, garderobie, holu, salonie, zostaną podpięte do sterownika kontrolującego proces wentylacji. Ta z kolei będzie decydowała o konieczności uruchamiania ogrzewanie podłogowego wyposażonego w sieć odrębnych czujników temperatury.

Kominek w salonie (z tzw. dystrybucją gorącego powietrza) będzie służył jako alternatywne dodatkowe źródło energii. W razie braku energii elektrycznej zasili CO. Kominek zostanie również sprzężony z wentylacją mechaniczną.

Na działce zostanie wybudowana przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków.

BXBStudio
BXBStudioBXBStudioBXBStudio

BXBStudioBXBStudioBXBStudioBXBStudioCopyright   ©   BXBstudio   Bogusław Barnaś
Created by BXBstudio & Unique Vision Studio